Żywa legenda kina akcji

Jean-Claude Van Damme - najlepsze filmy z udziałem aktora. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról

Jean Claude Van Damme jest żywą legendą kina akcji. Aktor dość wcześnie odkrył swoją pasję – jako nastolatek zainteresował się sztukami walki, a w wieku 18 lat zaczął zajmować się nimi zawodowo. Wkrótce zdobył nawet tytuł mistrza Europy w karate. Niedługo później postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie i wyjechał do Los Angeles, gdzie podejmował się najróżniejszych prac – od rozwoziciela pizzy po masażystę w klubie fitness. Przed kamerami zadebiutował w 1983 roku w thrillerze „Cujo”, ale sceny z jego udziałem zostały wycięte. Pierwszym ważnym filmem w jego karierze okazał się dopiero „Krwawy sport” z 1988 roku. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które powinni znać wszyscy fani kina akcji:

1. „Krwawy sport”, reż. N. Arnold (1988)

W filmie „Krwawy sport" Van Damme wcielił się w postać Franka Duxa, który jest porucznikiem amerykańskiej armii. Bez zezwolenia swoich przełożonych wymyka się z koszar i próbuje przedostać się do Hongkongu, żeby wziąć udział w nielegalnym turnieju karate. Na miejscu zaprzyjaźnia się z Amerykaninem Rayem Jacksonem, który również planuje stanąć do walki w zawodach. Obaj nie będą mieli łatwego zadania - faworytem turnieju jest wyjątkowo okrutny Chong Li. Wyprawa Duxa staje pod znakiem zapytania gdy się okazuje, że śledzą go dwaj agenci rządowi, którzy chcą go sprowadzić z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

wikipedia.org

2. „Uniwersalny żołnierz”, reż. R. Emmerich (1992)

Film przedstawia historię Andrew Scotta i Luke’a Deverauxa (Jean-Claude Van Damme), którzy poznali się 25 lat temu na wojnie w Wietnamie. Jeden z nich wówczas w przypływie szału zaczął mordować cywili, a drugi narażając swoje życie próbował go powstrzymać i uratować przed śmiercią pewną wietnamską dziewczynę. Wtedy doszło do strzelaniny, podczas której oboje zginęli.  Jednak nie dano im spoczywać w spokoju – ich ciała ożywiono za pomocą supernowoczesnej techniki w laboratorium wojskowym i stworzono z nich prawdziwe maszyny do zabijania.

3. „Kickboxer”, reż. D. Worth, M. DiSalle (1989)

„Kickboxer” opowiada o mistrzu świata kickboxingu Ericu Sloane, który przybywa do Tajlandii, żeby stoczyć walkę życia z Tong Po, który jest najlepszym zawodnikiem w tym kraju. Walka kończy się jednak sromotną porażką Erica, który w wyniku strasznego ciosu zostaje sparaliżowany. Pomścić go postanawia jego młodszy brat Kurt (w tej roli Van Damme), który był świadkiem tej tragedii. Żeby to się udało, podejmuje morderczy trening pod okiem mistrza Xiana, który będzie go uczył tajników klasycznego tajskiego boksu.


4. „Skazany na piekło”, reż. R. Lam (2003)

Tym razem aktor zagrał Kyle’a, który po powrocie do domu odkrywa, że jego żona została zamordowana. Dopada od razu mordercę, który nie zdążył uciec z miejsca zbrodni. Gdy walczących rozdziela policja, okazuje się, że morderca pochodzi z wpływowej rodziny i unika dzięki temu jakichkolwiek konsekwencji. Żądny zemsty Kyle nie może się pogodzić z takim stanem rzeczy i morduje go na oczach policji. Zostaje wtedy skazany na dożywocie, które ma odbyć w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Tam przeżyje prawdziwe piekło.

5. „Lwie serce”, reż. S. Lettich (1990)

Lyon (Van Damme) od lat służy w Legii Cudzoziemskiej. Pewnego dnia odkrywa, że jego brat, który zajmuje się handlem narkotykami, został brutalnie potraktowany przez innych przestępców – oblano go benzyną i podpalono żywcem. Lyon na wieść o tym dezerteruje z Legii Cudzoziemskiej i zaczyna uciekać przed dwójką legionistów, którzy mają go sprowadzić z powrotem za wszelką cenę. Pomimo wszelkich przeciwności, Lyon stara się pomóc rodzinie brata i zdobyć pieniądze na jej utrzymanie. Wkracza więc do podziemnego świata nielegalnych walk na pięści.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO