Widzieliście wszystkie?

Jackie Chan – słynny karateka. Poznajcie najlepsze filmy z udziałem aktora

Jackie Chan jest jednym z najsłynniejszych aktorów kina akcji. Pochodzący a Hongkongu gwiazdor od najmłodszych lat ćwiczył kung-fu, a także inne sztuki walki, pantonimę, aktorstwo, taniec, śpiew oraz akrobacje. Przed kamerami zadebiutował już w wieku ośmiu lat, kiedy to zagrał w chińskiej produkcji „Big and Little Wong Tin Bar”. Przełomem w jego karierze było nawiązanie w 1972 roku współpracy z Brucem Lee, z którym w roli statysty oraz kaskadera wystąpił w dwóch filmach, w tym w „Wejściu smoka”. Z czasem Chan zaczął występować w największych produkcjach kina akcji i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych azjatyckich aktorów. W 2016 roku znalazł się na 23. miejscu najlepiej zarabiających celebrytów „Forbesa”. Zajął także 2. miejsce na liście najlepiej zarabiających aktorów tego dwutygodnika. Wybraliśmy pięć filmów z udziałem Jackiego Chana, które zapewnią wam niezłą dawkę rozrywki:

1. „Draka w Bronksie”, reż. S. Tong (1995)

Film przedstawia historię Aha Keunga (Jackie Chan), który jest policjantem z Hongkongu. Przyjeżdża on do Nowego Jorku na ślub swojego stryja, Billa. W związku z rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu, Bill sprzedaje swój sklep, który znajduje się na Bronxie. Kupuje go chińska emigrantka, Elaine, której Ah pomaga w rozpoczęciu nowego biznesu. Początki nie będą jednak proste – w okolicy grasuje bowiem miejscowy gang, który niedługo po otwarciu dokonuje brutalnego napadu na sklep. Kung nie zamierza się jednak poddać terrorowi i postanawia dać przestępcom nauczkę.

Plakat

2. „Pijany mistrz”, reż. W. Yuen (1978)

W filmie „Pijany mistrz" aktor wcielił się w nieposłusznego Wonga Fei-Hong, który został odesłany na naukę do swojego surowego wuja. Jest on mistrzem wschodnich sztuk walki, który ma jedną poważną słabość – nie zna umiaru w piciu alkoholu. Mężczyzna narzuca swojemu uczniowi surową dyscyplinę. Wong nie chce się jej jednak poddać i postanawia uciec. Wtedy zostaje napadnięty i pobity przez wynajętego zabójcę. Upokorzony i napędzany wściekłością chłopak wraca wtedy do swojego wuja, żeby nauczyć się walczyć. Stary mistrz pokazuje mu, że stan upojenia alkoholowego może być najlepszą strategią walki.

3. „Godziny szczytu”, reż. B. Ratner (1998)

Jackie Chan w „Godzinach szczytu" wcielił się w detektywa z Hongkongu. Od lat przyjaźni się on z chińskim konsulem, Hanem. Pewnego dnia porwana zostaje córka konsula, która przebywa w Los Angeles. Porywacze żądają niebotycznie wysokiego okupu. Detektyw natychmiast wyrusza na ratunek dziewczynie. Gdy dociera na miejsce, musi nawiązać współpracę z amerykańskim detektywem, Jamesem Carterem. Początkowo nie dogadują się ze sobą najlepiej i walczą o przejęcie kontroli nad prowadzoną sprawą. Po pewnym czasie wpadają jednak na trop przestępców i wtedy łączą swoje siły, żeby ocalić porwaną.


4. „Smoking”, reż. K. Donovan (2002)

W filmie „Smoking” Jackie Chan gra taksówkarza, Jimmiego Tonga, któremu zupełnie obce są tajniki sztuk walki. Ma jednak nadzwyczajne umiejętności za kółkiem, dzięki którym dostaje prestiżową pracę szofera bogatego Clarka Devlina, który zajmuje się szpiegowską branżą. Przypadkowy bieg wydarzeń sprawia, że Devlin zleca Tongowi założenie okrytego tajemnicą smokingu, który jest wart wiele milionów dolarów. Ten tylko z pozoru zwykły ubiór sprawia, że przed Tongiem pojawiają się zupełnie nowe możliwości i staje się on agentem tajnej jednostki.

5. „Kowboj z Szanghaju”, reż. T. Dey (2000)

Film przenosi nas w realia 1881 roku. W Zakazanym Mieście dochodzi do porwania księżniczki Pei Pei, która zostaje uprowadzona do Stanów Zjednoczonych. Porywacze żądają za nią wielkiego okupu. Transportem złota przeznaczonego na wykupienie księżniczki zajmuje się grupa gwardzistów, której towarzyszy Chong Wang (Jackie Chan). Cała akcja zaczyna się komplikować, gdy na jego pociąg, który właśnie przejeżdża przez Nevadę, napada grupa bandytów dowodzona przez niezbyt rozgarniętego Roya O’Bannona. Wkrótce O’Bannon i Wang trafiają razem do aresztu. Po ucieczce razem wyruszają na poszukiwania pięknej księzniczki.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO