Król wielkiego ekranu

Jack Nicholson – najlepsze filmy z udziałem aktora. Te produkcje trzeba obejrzeć!

Jack Nicholson to bez wątpienia jedna z największych postaci w historii światowego kina. Na wielkim ekranie zadebiutował już w 1958 roku w niskobudżetowym filmie „The Cry Baby Driver”. Od tego czasu wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach, za które zdobył trzy Oscary, sześć Złotych Globów, Złotą Palmę oraz trzy nagrody BAFTA. Chociaż wiekowy aktor jakiś czas temu już przeszedł nieoficjalnie na emeryturę i od blisko dziesięciu lat nie wystąpił w żadnej produkcji, to filmy z jego udziałem są ponadczasowe i wciąż cieszą się ogromną popularnością. W dorobku aktora znalazło się wiele tytułów, które zasługują na uwagę. Przedstawiamy więc pięć filmów z Jackiem Nicholsonem, które uważane są za jedne z najwybitniejszych w jego karierze:

1. „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. M. Forman (1975)

Jack Nicholson wcielił się w rolę McMurphy’ego, który jest drobnym złodziejaszkiem i szulerem. Żeby uniknąć więzienia udaje chorego psychicznie, dzięki czemu zamiast w celi, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Po pewnym czasie zauważa, że szpital nie jest tak bezpiecznym miejscem, jak mu się z początku wydawało. Na jego oddziale rządzi bezwzględna Ratched, która często stosuje okrutne metody względem nieposłusznych pacjentów. McMurphy buntuje się przeciwko jej działaniom. Nie wie jednak, że przyjdzie mu za to zapłacić niezwykle wysoką cenę.

wikipedia.org

2. „Lśnienie”, reż. S. Kubrick (1980)

W filmie „Lśnienie" opartym na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule, Jack Nicholson zagrał Jacka Torrance’a, który właśnie rozpoczął pracę jako dozorca położonego w górach hotelu Panorama. Mężczyzna razem z żoną i synem ma się nim zajmować przez całą zimę, podczas której hotel zostaje zamknięty dla gości. W trakcie pobytu jego syn, który ma nadprzyrodzone zdolności odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony. Duchy dostrzega także Jack, który zaczyna się przez nie niepokojąco zmieniać. W pewnym momencie dozorca zupełnie przestaje tracić nad sobą kontrolę.

3. „Swobodny jeździec”, reż. D. Hopper (1969)

Film przedstawia historię dwóch kalifornijskich hippisów, Wyatta i Billy’ego, którzy postanawiają się wybrać na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu. Po drodze motocykliści niczego sobie nie odmawiają, podrywają miejscowe dziewczyny i zażywają narkotyki. Spotykają też wiele dziwnych osób – jedną z nich jest uzależniony od alkoholu młody prawnik (Jack Nicholson). Gdy poznaje hippisów, postanawia wszystko porzucić i udaje się z nimi w dalszą podróż. Ich upajające poczucie wolności nie potrwa jednak długo.


4. „Chinatown”, reż. R. Polański (1974)

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30-tych w Los Angeles. Tym razem Nicholson wcielił się w rolę detektywa, który na zlecenie pewnej kobiety szpieguje jej męża, żeby zdobyć dowody jego niewierności. Udaje mu się zrobić zdjęcia, które przekazuje klientce. Zaraz potem obciążające materiały pojawiają się w prasie i wybucha skandal. Nadomiar złego, śledzony mężczyzna nagle umiera, a na scenę wkracza jego prawdziwa żona. Detektyw postanawia osobiście zaangażować się w mroczne śledztwo.

5. „Czułe słówka”, reż. J. L. Brooks (1983)

Film przedstawia losy dwóch kobiet: Aurory - matki, która przedwcześnie straciła męża oraz jej córki Emmy, która w wyjątkowo młodym wieku zamierza wyjść za mąż, tylko po to, żeby uwolnić się od wpływu swojej rodzicielki. Obie kobiety łączy bardzo skomplikowany związek emocjonalny, w którym nie brakuje zarówno miłości, jak i nienawiści. Jack Nicholson w filmie wcielił się w postać sąsiada Aurory i Emmy, który będąc starym kobieciarzem i byłym astronautą, wnosi wiele świeżej energii do ich relacji.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO