Muza Tima Burtona

Helena Bonham Carter – nieobliczalna wiedźma. Poznajcie jej najlepsze role

Helena Bonham Carter zalicza się do grona najbardziej charakterystycznych i utalentowanych brytyjskich aktorek. Na ekranie zadebiutowała w wieku piętnastu lat, gdy wystąpiła w reklamie telewizyjnej. W 1986 po raz pierwszy zagrała w filmie „Lady Jane”. Pierwszy rozgłos przyniosła jej z kolei rola w „Pokoju z widokiem”. W kolejnych produkcjach wcielała się głównie w postaci dziewiętnastowiecznych kobiet. W latach dziewięćdziesiątych udało jej się zerwać z tym wizerunkiem za sprawą występów w takich filmach jak „Jej wysokość Afrodyta” czy „Podziemny krąg”. Nie da się ukryć, że największą popularność przyniosły jej kreacje w filmach z serii o  Harrym Potterze oraz produkcjach Tima Burtona, w których z powodzeniem wcielała się w nietuzinkowe i diaboliczne postaci kobiece. Gwiazda była dwukrotnie nominowana do Oscara – za rolę w filmie „Miłość i śmierć w Wenecji” oraz „Jak zostać królem”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktorki, które należą do najważniejszych w jej karierze:

1. „Alicja w Krainie Czarów”, reż. T. Burton (2010)

„Alicja w Krainie Czarów” to opowieść o tytułowej bohaterce, która w wieku dziewiętnastu lat podczas pogoni za Białym Królikiem powraca do fantastycznego świata, w którym po raz pierwszy była jako małe dziecko. Wszystko w nim jest na opak – kwiaty śpiewają, gąsienice palą fajki, a mieszkańcy obchodzą nie-urodziny. Alicja wyrusza na wędrówkę, podczas której ma szansę odnaleźć swoje prawdziwe przeznaczenie. W trakcie spotka między innymi Szalonego Kapelusznika i Białą oraz Czerwoną Królową (Helena Bonham Carter). Ostatnia z tych postaci sprawuje okrutne rządy i terroryzuje mieszkańców bajkowej krainy. Żeby wrócić do domu, Alicja musi się zmierzyć z magicznymi postaciami.

"Alicja w Krainie Czarów"/Materiały prasowe

2. „Miłość i śmierć w Wenecji”, reż. I. Softley (1997)

Akcja „Miłości i śmierci w Wenecji” rozgrywa się w pierwszych latach XX wieku w Londynie. Uboga Kate Croy (Helena Bonham Carter) po śmierci matki trafia pod opiekę zamożnej ciotki Maude. Zdaniem krewnej jedynym ratunkiem dla niej jest wstąpienie w związek małżeński z bogatym lordem Markiem. Nie jest to jednak proste, ponieważ dziewczyna jest z wzajemnością zakochana w biednym dziennikarzu Mertonie Densherze. Postanawiają potajemnie się zaręczyć, ale wiedzą, że nie mają szans na wspólną przyszłość. Wkrótce decydują wykorzystać pewną bogatą oraz śmiertelnie chorą dziedziczkę z Ameryki i sprawić, by zakochała się w Mertonie.

3. „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Streer”, reż. T. Burton (2007)

„Sweeney Todd” przedstawia historię Benjamina Bakera, który jest młodym i zdolnym londyńskim golibrodą. Ma wspaniałą córkę i żonę, której zazdrości mu sędzia Turpin. Wkrótce fabrykuje on dowody, na podstawie których Baker zostaje skazany na deportację. Po piętnastu latach udaje mu się zbiec i wrócić do domu. Przyjmuje przybrane nazwisko Sweeney Todd i obmyśla plan zemsty na swoich prześladowcach. Na nowo otwiera swój salon fryzjerski. Wkrótce się jednak okazuje, że jego klienci przepadają bez śladu. Todd rozpoczyna całą serię morderstw, w których tuszowaniu pomaga mu pani Lovett (Helena Bonham Carter).


4. „Jak zostać królem”, reż. T. Hooper (2010)

Film „Jak zostać królem” opowiada o życiu księcia Alberta, który od dziecka miał problemy z wysławianiem się. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, w którym książę musi wygłosić swoje pierwsze oficjalne przemówienie na stadionie Wembeley. Kompromituje się, gdy nie jest w stanie nic powiedzieć. Jego żona Elżbieta (Helena Bonham Carter) postanawia więc zgłosić go do logopedy Lionela Logue’a, który słynie z niekonwencjonalnych metod. Albert rozpoczyna wizyty u specjalisty i wkrótce między nimi rodzi się szczególna więź. W tym czasie brat księcia, Edward VII, rezygnuje z tronu i Albert staje przed koniecznością objęcia tronu oraz poprowadzenia narodu do walki z hitlerowskimi Niemcami.

5. „Harry Potter i Zakon Feniksa”, reż. D. Yates (2007)

W filmie „Harry Potter i Zakon Feniksa” młody czarodziej powraca do domu swojego wujostwa. Po strasznych wydarzeniach z czerwca nikt się do niego nie odzywa, a także nie pojawiają się żadne doniesienia o powrocie Lorda Voldemorta. Wszystko się zmienia, gdy Harry i jego kuzyn Dudley zostają napadnięci przez dementorów. Po kilku dniach Harry trafia do siedziby tajnego Zakonu Feniksa. Jego członkowie wkrótce stoczą walkę z ludźmi Czarnego Pana, w tym z Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter) i Lucjuszem Malfoyem.

Macie już za sobą zaproponowane przez nas filmy? W takim razie koniecznie zobaczcie niesamowity dramat „Antychryst” w reżyserii Larsa von Triera. Gorąco polecamy również takie produkcje jak „Fryzjerka” oraz „Afganistan”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO