Słynny gliniarz z Beverly Hills

Eddie Murphy - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najważniejszych i najlepszych ról

Eddie Murphy bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów komediowych. Pasję do występowania przed widownią odziedziczył po ojcu, który był amatorskim komikiem. Gdy Murphy miał piętnaście lat, zaczął wystawiać własne skecze, w których inspirował się twórczością Billa Cosby’ego oraz Richarda Pryora. Pierwszy rozgłos przyniosły mu występy w programie „Saturday Night Live”. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1982 roku w filmie „48 godzin”. Produkcja okazała się wielkim sukcesem i wkrótce aktor wystąpił w kolejnych kasowych filmach, takich jak „Książę w Nowym Jorku”, „Gliniarz z Beverly Hills” czy „Gruby i chudszy”. które przyniosły mu światową sławę. W 2007 roku otrzymał Złoty Glob za kreację w filmie „Dreamgirls”, za którą był również nominowany do Oscara. Wybraliśmy pięć filmów z udziałem aktora, które należą do ważniejszych w jego karierze. Oto one:

1. „Gliniarz z Beverly Hills”, reż. M. Brest (1984)

W filmie „Gliniarz z Beverly Hills” Eddie Murphy wcielił się w Axela Foleya, który jest policjantem z Detroit. Mężczyzna chce wyjaśnić sprawę śmierci swojego przyjaciela Mikeya i w związku z tym udaje się do Beverly Hills. Wkrótce funkcjonariusz odkrywa, że Mikey posiadał informacje o nielegalnych interesach prowadzonych przez jego pracodawcę, Victora Bogomila. Oficer od razu pokazuje Foleyowi, że nie jest on mile widziany w mieście. Policjant postanawia więc na własną rękę kontynuować śledztwo, które po pewnym czasie naprowadza go na trop międzynarodowej siatki przemytników narkotyków.

"Dreamgirls"/Materiały prasowe

2. „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, reż. J. Landis (1983)

Film „Nieoczekiwana zmiana miejsc” opowiada o dwóch biznesmenach, którzy prowadzą dyskusję na temat tego, czy sukces jest rezultatem indywidualnych predyspozycji, czy uwarunkowania społecznego. Robią więc dość niecodzienny zakład. Jednego ze swoich młodszych wspólników, Louisa Winthrope’a III, który jest dobrze zapowiadającym się biznesmenem, spychają do nizin społecznych. Z kolei awans oraz pracę w zarządzie firmy proponują drobnemu złodziejowi z gorszej dzielnicy miasta, Billy’emu. Ofiary biznesmenów szybko orientują się w sytuacji i obmyślają plan zemsty.

3. „Dreamgirls”, reż. B. Condon (2007)

Akcja „Dreamgirls” rozgrywa się w latach 60. Sprzedawca samochodów Curtis Taylor marzy o założeniu własnej wytwórni muzycznej. Żeby to zrobić, potrzebuje wielkiego talentu, który pozwoliłby mu się wybić na muzycznym rynku. Na lokalnym konkursie talentów dostrzega trzy przyjaciółki, które oczarowały publiczność – Lorrell, Dennę oraz Effie, tworzące zespół The Dreamettes. Curtis proponuje im współpracę i załatwia występ dla Jamesa „Thundera” Eaely’ego (Eddie Murphy), który jest jednym z najlepszych muzyków w mieście. Wkrótce się jednak okazuje, że piosenkarkom przyjdzie zapłacić wysoką cenę za spełnienie swoich marzeń o sławie.


4. „Książę w Nowym Jorku”, reż. J. Landis (1988)

„Książę w Nowym Jorku” opowiada o następcy tronu Zamundy, Akeemie (Eddie Murphy), który właśnie kończy 21 lat. Zgodnie z tradycją jest to wiek, w którym ma wziąć aranżowany ślub. Księciu nie przypada jednak do gustu wybrana przez rodziców kandydatka na żonę i postanawia wyruszyć do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu odpowiedniej kobiety. Podczas podróży towarzyszy mu sługa Semmi. Gdy Akeem przybywa na miejsce, postanawia nie obnosić się ze swoim majątkiem i udawać, że nie ma grosza przy duszy. Wierzy bowiem w to, że powinien zostać pokochany nie za to, co posiada, a za swój charakter.

5. „48 godzin”, reż. W. Hill (1982)

Akcja filmu „48 godzin” rozpoczyna się w momencie, gdy ze stanowego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca Ganz. Policyjny detektyw Jack Coates uważa, że zbieg będzie chciał odebrać łup, który ukrył po ostatnim napadzie. Postanawia więc wyciągnąć z więzienia partnera Ganza, Jacka Hammonda (Eddie Murphy) i przy użyciu mocnych argumentów nakłania go do podjęcia współpracy. Hammond zgadza się na to i wraz z policjantem wyrusza na poszukiwanie więźnia. Początkowo obaj czują do siebie nieodpartą niechęć, ale podczas wspólnego działania zaczyna się między nimi rodzić przyjaźń.

Jeśli zainteresowały was filmy z naszej listy, zachęcamy do obejrzenia kolejnych produkcji z udziałem Eddiego, Murphy’ego - „Gliniarz z Beverly Hills 2” oraz „Gliniarz z Beverly Hills 3”. Polecamy również film „Tower Heist: Zemsta cieciów”.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO