Znacie wszystkie?

Dustin Hoffman – słynny absolwent. Poznajcie najlepsze filmy z jego udziałem

Dustin Hoffman jest jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego kina. Od początku marzył o aktorstwie. Karierę rozpoczął w 1960 roku od roli w sztuce „Tak jest dla bardzo młodego człowieka” w Sarah Lawrence College. Rok później zaczął występować na Broadwayu. W tym czasie aktor zaczął także grywać w reklamach. Na początku lat sześćdziesiątych pojawił się w pierwszych programach i serialach telewizyjnych, takich jak „The Defenders” czy „The Nurses”. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1967 roku w komedii „The Tiger Makes Out”. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu z kolei rola młodego absolwenta wyższej uczelni w filmie „Absolwent”, również z 1967 roku – Hoffman był za nią nominowany między innymi do Złotego Globu i Oscara. Wkrótce aktor otrzymał tę drugą statuetkę za występy w filmach „Sprawa Kramerów” oraz „Rain Man”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Dustina Hoffmana, które zdecydowanie trzeba zobaczyć:

1. „Absolwent”, reż. M. Nichols (1967)

Film „Absolwent” opowiada o Benjaminie (Dustin Hoffman), który jest świeżo upieczonym absolwentem college’u. Szkołę skończył z wyróżnieniem i otrzymał prestiżowe stypendium. Wraz z końcem nauki w jego życiu rozpoczyna się okres podejmowania najważniejszych życiowych decyzji. Młody człowiek czuje jednak silną presję ze strony rodziców i sam do końca nie wie, jaką ścieżką chce dalej podążać. Wkrótce wdaje się w romans z wieloletnią przyjaciółką domu, panią Robinson. Potajemnymi spotkaniami z dojrzałą kobietą wypełnia swoją nieciekawą codzienność. Wszystko się zmienia, gdy Benjamin poznaje córkę swojej kochanki. Gdy zaczyna żywić wobec niej uczucie, powoli przemienia się w dorosłego i świadomego swoich celów mężczyznę.

"Poznaj moich rodziców"/Materiały prasowe

2. „Rain Man”, reż. B. Levinson (1988)

„Rain Man” przedstawia historię Charliego, który dowiaduje się, że ojciec, który porzucił go w dzieciństwie, zmarł. Wkrótce okazuje się, że w testamencie ojca widnieje wpis, zgodnie z którym Charlie ma brata Raymonda (w tej roli Dustin Hoffman), który przebywa w domu opieki. Charlie wyrusza więc do nieznanego brata. Prędko zauważa, że Raymond pomimo swojej choroby jest wyjątkowo inteligentny – umie z zawrotną szybkością dokonywać skomplikowanych obliczeń. Nie rozumie jednak, jaki jest sens pieniędzy. Charlie postanawia wykraść brata z zakładu i wykorzystać jego niezwykłe zdolności. Wkrótce przekona się jednak, że jest on dla niego o wiele ważniejszy, niż przypuszczał.

3. „Motylek”, reż. F. J. Schaffner (1973)

„Motylek” opowiada o prawdziwej historii Henriego Charriera, znanego także jako Pappillon. Jest on drobnym przestępcą z Paryża, który został przez pomyłkę skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Wkrótce Papillon trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Znajdujące się na tamtejszej Diabelskiej Wyspie więzienie słynie przede wszystkim z tego, że jeszcze nikomu nie udało się z niego uciec. Mężczyzna próbuje jednak zrobić wszystko, żeby odzyskać utraconą wolność. W wykonaniu graniczącego z niemożliwością planu pomoże mu słynny fałszerz Louis Dega (Dustin Hoffman), którego poznał na statku przewożącym więźniów.


4. „Poznaj moich rodziców”, reż. J. Roach (2004)

„Poznaj moich rodziców” jest kontynuacją komedii „Poznaj mojego tatę”. Gaylord Focker został już zaakceptowany w roli przyszłego zięcia przez byłego agenta CIA, Jacka Byrnesa. Przed młodym mężczyzną stoi jednak trudne zadanie – musi przedstawić przyszłych teściów swoim rodzicom, Berniemu (Dustin Hoffman) i Rozalin. Zaprasza więc Byrnesów na weekend do swojego rodzinnego domu. Wizyta może się jednak łatwo zakończyć katastrofą – obie rodziny stanowią swoje zupełne przeciwieństwa. Dzieli je podejście do życia, a także do wychowania dzieci. Podstarzali hippisi będą musieli nieźle się wysilić, żeby zdobyć przychylność konserwatywnej rodziny narzeczonej Gaylorda.

5. „Tootsie”, reż. S. Pollack (1982)

Film „Tootsie” przedstawia historię Michaela Dorsey’a (w tej roli Dustin Hoffman), który zdaje sobie sprawę z tego, że posiada wielki aktorski talent. Mężczyzna ma jednak wyjątkowo trudny charakter, przez który żaden reżyser nie chce obsadzać go w swoich filmach. Wtedy Dorsey wpada na nietypowy pomysł – postanawia przebrać się za kobietę. Pod maską Dorothy Michaels udaje mu się zdobyć wszystko, o czym zawsze marzył – wielką karierę, sławę i pieniądze. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy zakochuje się w koleżance z branży, aktorce Julie Nichols. Zrezygnuje dla niej z roli swojego życia?

Macie już za sobą wymienione powyżej filmy? Koniecznie zobaczcie także inne produkcje z udziałem Dustina Hoffmana, takie jak „Pachnidło” czy „Nocny kowboj”. Polecamy także obejrzeć film „Wszystko w porządku”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO