Legenda kina

Clint Eastwood – przedstawiamy najlepsze filmy z udziałem aktora

Clint Eastwood bez dwóch zdań jest jedną z żywych legend kina. Aktor i reżyser, który skończył już dziewięćdziesiąt lat, zdążył w ciągu swojej kariery nakręcić blisko czterdzieści produkcji. Przed kamerami zadebiutował w 1955 roku, występując w czterech filmach klasy B, takich jak „Frank marynarz”, „Zemsta potwora”, „Tarantula” i „Lady Godiva of Coventry”. Trzy lata później wystąpił w westernie „Zasadzka na przełęczy”, który rozpoczął jego wieloletnią przygodę z rolami twardzieli z Dzikiego Zachodu. Z czasem zasłynął przede wszystkim jako bohater westernów oraz filmów sensacyjnych. Aktor ma na swoim koncie aż cztery Oscary, które przyniosły mu takie produkcje jak „Bez przebaczenia” z 1992 roku oraz „Za wszelką cenę” z 2004 roku. Aktor za te dwa filmy oraz za „Bird” z 1988 roku otrzymał także Złote Globy. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Eastwooda, które trzeba zobaczyć:

1. „Bez przebaczenia”, reż. C. Eastwood (1992)

„Bez przebaczenia” opowiada o losach Williama Munny’ego (w tej roli Clint Eastwood), który był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród. Jego umiejętności przeminęły jednak z wiekiem, a sam postanowił się ustatkować i wieść spokojne życie na farmie. Nie dają mu jednak odetchnąć powracające wspomnienia dokonanych przez niego morderstw. Za namową przyjaciela postanawia jednak na chwilę powrócić do dawnego fachu i zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki z pobliskiego miasteczka za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z nich. Zadanie wydaje się proste, ale na drodze Williamowi stanie twardy szeryf.

"Brudny Harry"/Materiały prasowe

2. „Za wszelką cenę”, reż. C. Eastwood (2004)

Film „Za wszelką cenę” przedstawia historię Frankie Dunna (Clint Eastwood), który jest doświadczonym i słynnym trenerem bokserów. Pewnego dnia przychodzi do niego trzydziestoletnia i pewna siebie Maggie Fitzgerald, która chce zostać profesjonalną bokserką. Chociaż młoda kobieta jest wyraźnie utalentowana, Frankie początkowo nie chce objąć jej swoją opieką. Nigdy bowiem nie trenował kobiet, a Maggie jest już w wieku, który jego zdaniem nie pozwala już zrobić kariery sportowej. Dziewczyna jednak się nie poddaje i wkrótce Frankie pod wrażeniem jej determinacji powoli zaczyna zmieniać zdanie na temat Maggie.

3. „Brudny Harry”, reż. D. Siegel (1971)

„Brudny Harry” opowiada o seryjnym mordercy „Skorpionie”, który wciąż morduje kolejnych mieszkańców San Fransisco. Jego wybór ofiar wydaje się zupełnie przypadkowy i nikt nie potrafi zrozumieć, czym się kieruje podczas popełniania zbrodni. Pewnego dnia zabójca postanawia sam skontaktować się z policją i w miejscu jednego z morderstw zostawia list z żądaniem stu tysięcy dolarów. Twierdzi, że jeśli ich nie dostanie, nigdy nie przestanie zabijać ludzi. Sprawę przejmuje Harry Callahan (Clint Eastwood), zwany „Brudnym Harrym”. Jego pseudonim wynika z faktu, że jego metody śledcze kłócą się z obowiązującymi przepisami. Bezwzględny funkcjonariusz bierze sprawy w swoje ręce.


4. „Ucieczka z Alcatraz”, reż. D. Siegel (1979)

Akcja „Ucieczki z Alcatraz” rozgrywa się w jednym z najbardziej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych. Alcatraz przez lata uchodziło za miejsce, z którego niemożliwa jest ucieczka. Wszystko się zmieniło 11 czerwca 1962 roku, gdy z zakładu uciekło trzech przestępców. Jednym z nich był przebiegły i inteligentny Frank Morris (Clint Eastwood), który razem ze swoimi wspólnikami przez wiele miesięcy przygotowywał precyzyjny plan pozwalający na opuszczenie murów więzienia. Chociaż plan zdawał się być niebezpieczny i z góry skazany na porażkę, mężczyznom udało się zniknąć bez śladu. W efekcie, słynne więzienie rok później zostaje zamknięte.

5. „Gran Torino”, reż. C. Eastwood (2008)

W „Gran Torino” Clint Eastwood wcielił się w rolę Walta Kowalskiego, który jest weteranem wojny w Korei, a także zadeklarowanym rasistą. Z natury oschły i nieufny, w ciągu ciężkiego życia nauczył się wiele wymagać od siebie oraz innych. Mężczyzna stroni od ludzi, a jedną z jego najukochańszych rzeczy w życiu jest Ford Gran Torino z 1972 roku. Wkrótce jego spokój zaczynają zaburzać niepożądane osoby. Jedną z nich jest ksiądz z pobliskiej parafii. Najcięższe jednak dla Walta będzie wprowadzenie się do sąsiedzkiego domu rodziny imigrantów z Azji. Wkrótce zupełnie odmienią oni jego dotychczasowe życie.

Lubicie filmy z Clintem Eastwoodem? Koniecznie obejrzyjcie także „Za garść dolarów”, w którym aktor po raz kolejny wciela się w rewolwerowca. Warto również obejrzeć takie filmy jak „Incydent” i „Gra o życie”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO