Nie tylko "Jeździec bez głowy"

Christopher Walken – wybór najlepszych filmów z aktorem. Znacie wszystkie?

Christopher Walken jest amerykańskim aktorem i reżyserem, który już jako dziecko zaczynał robić karierę w show-biznesie. Od najmłodszych lat pracował jako dziecięcy model i występował w skeczach komików, takich jak Jerry Lewis czy Steve Allen. Grywał również w operze mydlanej „Guiding Light”. W wieku szesnastu lat o raz pierwszy wystąpił na Broadwayu w sztuce „J.B”. Pierwszy rozgłos przyniósł mu z kolei występ w roli Doane’a Halla w filmie „Annie Hall” Woody’ego Allena z 1977 roku. Rok później aktor otrzymał Oskara za kreację wyniszczonego przez wojnę w Wietnamie żołnierza, w którego wcielił się w „Łowcy jeleni”. W ciągu swojej późniejszej kariery Walken z powodu swojej charakterystycznej urody był obsadzany przede wszystkim w rolach nieobliczalnych i zimnych czarnych charakterów - szaleńców, psychopatów, a także ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktora, które koniecznie musicie zobaczyć:

1. „Łowca jeleni”, reż. M. Cimino (1978)

„Łowca jeleni” przedstawia historię trzech młodych pracowników fabryki w Pensylwanii – Michaela, Stevena oraz Nicka (w tej roli Christopher Walken). Wszyscy dostają powołanie do wojska i mają zostać wysłani na wojnę w Wietnamie. Tuż przed wyjazdem Steven poślubia ukochaną Angelę, która jest w ciąży. Ich wesele odbywa się więc nie w aurze zabawy, a pożegnania. Wkrótce podczas jednej z misji w Wietnamie trzej przyjaciele wpadają w pułapkę Wietkongu i trafiają do obozu jenieckiego. Zostają w nim zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę. Od tej pory ich życie nie będzie już nigdy wyglądało tak, jak dawniej.

"Jeździec bez głowy"/Materiały prasowe

2. „Jeździec bez głowy”, reż. T. Burton (1999)

Akcja filmu „Jeździec bez głowy” rozgrywa się w XVIII wieku. Policjant Ichabold Crane zostaje wysłany do prowincjonalnego miasteczka o nazwie Sleepy Hollow. Ma tam rozwiązać sprawę kilku tajemniczych morderstw. Na miejscu okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż przypuszczał. Ciała zamordowanych zostały bowiem pozbawione głów, których nigdy nie odnaleziono. Wkrótce funkcjonariusz poznaje piękną Katrinę, która jest córką głównego podejrzanego w sprawie. Wspólnie z nią będzie pomału poznawał kolejne elementy uknutej intrygi, której tropy zaprowadzą ich do mordercy (Christopher Walken).

3. „Złap mnie, jeśli potrafisz”, reż. S. Spielberg (2002)

„Złap mnie, jeśli potrafisz” opowiada o prawdziwej historii Franka Abagnale’a, który był najmłodszą w historii osobą, jaka znalazła się na liście poszukiwanych przestępców FBI. Specjalizował się w okradaniu banków oraz linii lotniczych. W ciągu pięciu lat dokonał wielu fałszerstw, dzięki którym zarobił ponad 2,5 mln dolarów w Stanach Zjednoczonych, a także innych krajach. Słynął z tego, że umiejętnie potrafił podszywać się pod niemal każdą osobę – z powodzeniem podszył się między innymi pod pilota linii lotniczych, prokuratora generalnego, a także profesora uniwersytetu.


4. „7 psychopatów”, reż. M. McDonagh (2012)

Czarna komedia „7 psychopatów” przedstawia historię Marty’ego, który pisze scenariusz filmowy o tytule „Siedmiu psychopatów”. Nie ma jednak jasnej wizji co do tego, jak poprowadzić swoją historię. Jego przyjaciel Billy bardzo pragnie pomóc mu w rozwiązaniu tego problemu. Razem ze swoim wspólnikiem (Christopher Walken) zajmuje się on porywaniem psów dla okupu. Wszystko się komplikuje, gdy przez przypadek kradną shih tzu psychopatycznego gangstera. Wkrótce Marty odkrywa, że wokół niego jest mnóstwo inspiracji, z których może czerpać garściami do swojego scenariusza.

5. „Król Nowego Jorku”, reż. A. Ferrara (1990)

Bohaterem filmu „Król Nowego Jorku” jest groźny przestępca Frank White (Christopher Walken). Gdy po wieloletniej odsiadce wychodzi z więzienia, postanawia odzyskać swoją pozycję. Zapowiada, że przejmie kontrolę nad całym biznesem narkotykowym w Nowym Jorku i grozi, że zlikwiduje wszystkich swoich rywali. Przy pomocy swojego gangu zaczyna spełniać tę ponurą obietnicę. Swoją działalność przykrywa wsparciem finansowym dla okolicznego szpitala dziecięcego, dzięki któremu media kreują go na bohatera. Jedyną osobą, która nie chce pozwolić na przejęcie władzy przez White’a, jest detektyw Bishop.

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? Jeśli tak, zachęcamy do obejrzenia poruszającego dramatu „Podarować życie”. Zdecydowanie warto zapoznać się także z produkcjami „Synonimy” oraz „John Q”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO