"Pogromcy duchów" czy "Dzień świstaka"?

Bill Murray - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najważniejszych i najlepszych ról

Bill Murray jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, który zasłynął przede wszystkich z ról w produkcjach komediowych. Początkowo Murray chciał zostać lekarzem, ale wkrótce postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Przed kamerami zadebiutował w 1976 roku, gdy pojawił się w programie telewizyjnym „Saturday Night Live”. Udział w programie zapewnił mu na tyle duży rozgłos, że zaczął otrzymywać propozycje ról w filmach. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w komediodramacie „Następny przystanek Greenwich Village” z 1976 roku. Kolejnym ważnym punktem w jego karierze była rola w filmie „Tootsie” z 1982 roku, w którym wystąpił u boku Dustina Hoffmana. Międzynarodową sławę przyniosła mu z kolei kreacja w nakręconych w 1984 roku „Pogromcach duchów”. W 2004 roku aktor otrzymał Złoty Glob za rolę w „Między słowami”, za którą był również nominowany do Oscara. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Murraya, z którymi warto się zapoznać:

1. „Pogromcy duchów”, reż. I. Reitman (1984)

Bohaterami filmu „Pogromcy duchów” są Peter Venkman (Bill Murray), Egon Spengler i Raymond Stantz, którzy postanawiają założyć firmę zajmującą się zwalczaniem i łapaniem duchów, które dewastują Nowy Jork oraz burzą spokój jego mieszkańców. Zaczynają odnosić kolejne sukcesy, które nie podobają się urzędnikowi z magistratu, Walterowi Peckowi. Doprowadza on do zamknięcia firmy. W tym czasie jednak groźne zjawy zaczynają znowu panoszyć się po mieście. Gdy cały Manhattan powoli przemienia się w istne piekło, Pogromcy Duchów wbrew wszystkiemu powracają co akcji, żeby uratować nowojorczyków przez katastrofą.

"Mów mi Vincent"/Materiały prasowe

2. „Między słowami”, reż. S. Coppola (2003)

„Między słowami” to historia dwojga Amerykanów, Boba Harrisa (Bill Murray) i Charlotte, którzy przybyli do japońskiego Tokio. Bob jest gwiazdą telewizyjną i przyjechał do tego odległego kraju, żeby nakręcić reklamę whisky. Z kolei Charlotte jest młodą żoną fotografa. Tych dwoje łączy między innymi bezsenność, z powodu której wiele czasu spędzają w hotelowym barze. To właśnie tam dochodzi do ich przypadkowego spotkania, które stanie się początkiem niezwykłej przyjaźni. Bob wraz z Charlotte wyruszą na wspólne zwiedzanie miasta, podczas którego odkryją zupełnie nowe możliwości.

3. „Rushmore”, reż. W. Anderson (1998)

„Rushmore” opowiada o losach Maca Fishera, który jest jednym z najgorszych uczniów elitarnej prywatnej szkoły Rushmore. Z czasem zakochuje się w młodej nauczycielce, wdowie Rosemary. Jej serce próbuje zdobyć także żonaty Herman Blume, który jest bogatym przemysłowcem, a także jednym z największych dobroczyńców szkoły. Szybko staje się on największym wrogiem Maksa. Gdy nastolatek zostaje wyrzucony ze szkoły, nie może przestać myśleć o obiekcie swoich westchnień. Gdy dowiaduje się, że Rosemary stała się kochanką Hermana, postanawia donieść o tym żonie swojego rywala.


4. „Mów mi Vincent”, reż. T. Melfi (2014)

„Mów mi Vincent” opowiada o tytułowym bohaterze, który jest zgryźliwym mizantropem. Vincent (Bill Murray) większość dni spędza na wyścigach konnych, w okolicznym barze oraz w towarzystwie nocnej damy do towarzystwa. Pewnego dnia do znajdującego się obok domu wprowadza się Maggie z synem Oliverem. Pierwsze spotkanie z sąsiadami nie przebiega najlepiej i wszystko wskazuje na to, że będą ich łączyć raczej chłodne relacje. Jednak Vincent, któremu doskwiera brak pieniędzy, postanawia przełamać swoje opory i wkrótce zostaje jedyną w swoim rodzaju niańką.

5. „Dzień świstaka”, reż. H. Ramis (1993)

W „Dniu świstaka” Bill Murray wcielił się w Phila Connorsa, który zajmuje się zapowiadaniem pogody w telewizji. Mężczyzna prowadzi wyjątkowo monotonne życie, które sprawiło, że popadł w rutynę. Wkrótce otrzymuje polecenie, żeby po raz kolejny przygotował reportaż na temat corcznego Dnia Świataka. Phil udaje się więc do miasteczka Punxsutawney i realizuje materiał. Po dniu spędzonym na pracy dochodzi do wniosku, że był on jednym z najgorszych w jego życiu i idzie spać. Gdy rano się budzi okazuje się, że znowu jest dzień 2 lutego. Jego koszmar zdaje się nie mieć końca.

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Billa Murraya, koniecznie zobaczcie film „Pogromcy duchów II”. Zachęcamy również do obejrzenia takich komedii jak „Ani słowa więcej” oraz „Rock the Kasbah”.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO