Niebezpieczna twarz kina

Anthony Hopkins – najlepsze filmy z udziałem aktora. Który zasługuje na pierwsze miejsce?

Sir Philip Anthony Hopkins uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Swoją karierę rozpoczął na deskach sceny teatru i zadebiutował w 1960 roku w sztuce Brendana Behana „The Quare Fellow”. Po raz pierwszy przed kamerami wystąpił w 1967 roku w dramacie krótkometrażowym „Biały autobus”. Z czasem zaczął występować w największych hollywoodzkich produkcjach, z których wiele przeszło już do historii kina. Zasłynął szczególnie z ról zimnych i bezwzględnych morderców, ale świetnie się odnajduje również w innych gatunkach. W ciągu swojej kariery zagrał w ponad stu filmach, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród – był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara, którą to statuetkę otrzymał za rolę Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec”. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Hopkinsa, które z pewnością warto obejrzeć:

1. „Milczenie owiec”, reż. J. Demme (1991)

Film opowiada o serii morderstw dokonywanych przez pewnego psychopatę, który porywa i zabija ze szczególnym okrucieństwem młode kobiety. Sprawa ta zostaje powierzona agentce Clarice Starling, która postanawia nawiązać kontakt z wyjątkowo inteligentnym i przebiegłym mordercą Hannibalem Lecterem. Został on skazany za kanibalizm i przebywa w więziennym centrum psychiatrycznym. Zauroczony agentką Hannibal wciąga ją coraz głębiej w toksyczną relację, która opiera się na zasadzie wymiany – ujawnia jej kolejne tropy w zamian za poznawanie szczegółów z jej prywatnego życia. Clarice zostanie zmuszona do konfrontacji nie tylko z własnymi demonami, ale również do bezpośredniego spotkania z brutalnym zabójcą.

Kadr z filmu "Milczenie owiec"

2. „Drakula”, reż. F. F. Coppola (1992)

„Drakula" to ekranizacja słynnego dzieła Brama Stokera. Opowiada o losach prawnika Jonathana, który przybywa do Transylwanii, żeby podpisać umowę z hrabią Drakulą, który chce kupić stare ruiny opactwa znajdujące się pod Londynem. Gdy Drakula zauważa zdjęcie narzeczonej Jonathana, Miny, rozpoznaje w niej nowe wcielenie swojej żony Elisabety, która zmarła tragicznie w 1462 roku. To te wydarzenia popchnęły Drakulę do sprzedania duszy diabłu i przemienienia się w krwiożerczego wampira. Hrabia postanawia więc zniewolić Jonathana i udaje się do Londynu. Tam pojawia się pod postacią młodego i przystojnego księcia Vlada. Postanawia za wszelką cenę odzyskać swoją ukochaną. Anthony Hopkins w filmie zagrał jedno ze starszych wcieleń hrabiego Drakuli.

3. „Czerwony smok”, reż. B. Ratner (2002)

„Czerwony smok” to czwarta z kolei odsłona serii poświęconej Hannibalowi Lecterowi. Przedstawia historię agenta FBI Willa Grahama, który ściga psychopatycznego zabójcę o pseudonimie Zębowa Wróżka, dokonującego zbrodni w czasie pełni księżyca. O pomoc w śledztwie zwraca się do swojego największego wroga – niesamowicie inteligentnego i wyrafinowanego kanibala, Hannibala Lectera, który kilka miesięcy temu omal nie pozbawił go życia. Wkrótce okazuje się, że Zębowa Wróżka znalazł się w posiadaniu informacji na temat prywatnego życia Grahama i jego rodziny. Wszystko wskazuje na to, że jakimś sposobem przekazuje mu je sam Hannibal Lecter.


4. „Słaby punkt”, reż. G. Hoblit (2007)

Film „Słaby punkt" przedstawia historię Teda Crawforda (Anthony Hopkins), który odkrywa, że jego żona ma romans. Od razu postanawia zemścić się na niewiernej małżonce i jej kochanku – tworzy plan morderstwa doskonałego. Zabija oboje, po czym spokojnie czeka na przyjazd policji. Śledczy początkowo sądzą, że sprawa jest prosta, a udowodnienie winy będzie czystą formalnością. Podobne przekonanie żywi asystent prokuratora, Willy Beachum, który z lekceważeniem przyjmuje sprawę Crawforda. Wkrótce się jednak okazuje, że przebiegły i niezwykle inteligentny morderca ma asa w rękawie, który może związać ręce jego oskarżycielom.

5. „Dwóch papieży”, reż. F. Meirelles (2019)

Film „Dwóch papieży" opowiada o kardynale Bergoglio, który czuje się rozczarowany kierunkiem, w którym podąża Kościół Katolicki. Postanawia więc poprosić papieża Benedykta (Anthony Hopkins), żeby pozwolił mu przejść na emeryturę. Jego zamiary zostają jednak pokrzyżowane – Benedykt, który stoi na progu skandalu, wzywa Bergoglio do Watykanu. Papież postanawia podjąć dyskusję ze swoim największym krytykiem. Gdy się okazuje się, że obaj duchowni dźwigają na swoich barkach brzemię swoich dawnych grzechów, zaczynają znajdować wspólny język. W ciągu prowadzonej dyskusji okazuje się, że chociaż jeden z nich głosi tradycję, a drugi postęp, mają jeden wspólny cel – zjednoczenie wiernych i zapewnienie przetrwania Kościołowi.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO