Którą rolę lubicie najbardziej?

Andrzej Grabowski - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról

Andrzej Grabowski to z pewnością jeden z najbardziej znanych polskich aktorów. W 1974 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, po czym związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Na ekranie zadebiutował w filmie „Odejścia , powroty”, ale rozgłos przyniosła mu dopiero rola w filmie „Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce” Feliksa Falka. Największą popularność przyniosła mu z kolei rola niezbyt rozgarniętego Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”. Chociaż aktor po drodze wystąpił w wielu innych produkcjach, do dziś jest utożsamiany przede wszystkim z tą charakterystyczną rolą. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Grabowskiego, które pozwolą spojrzeć na jego dorobek z nieco innej perspektywy:

1. „Pokot”, reż. A Holland (2017)

Film „Pokot" przedstawia historię emerytowanej inżynierki Janiny Duszejko, która jest wegetarianką i zajmuje się astrologią. Kobieta mieszka w małej wsi w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało sąsiada, który był kłusownikiem. Przyczyna jego śmierci wydaje się bardzo zagadkowa – wokół jego domu widać jedynie ślady saren. Sytuacja zaczyna się pogarszać, gdy w tym samym miejscu zaczynają się pojawiać zwłoki innych osób. Duszejko zaczyna prowadzić własne śledztwo. Andrzej Grabowski w filmie wcielił się w postać prezesa Wolskiego, który razem z lokalnym proboszczem stoi na straży patriarchalnego porządku.

AKPA

2. „Ogniem i mieczem”, reż. J. Hoffman (1999)

Adaptacja pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza przenosi nas w czasy nadciągającej wojny pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną. Jan Skrzetuski, który jest żołnierzem chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, powraca z Krymu i przypadkiem uwalnia z rąk bandytów dowódcę Kozaków – Bohdana Chmielnickiego. W drodze do rodzinnej miejscowości pomaga pięknej Helenie Kurcewiczównie i z miejsca się w niej zakochuje. Nie ma jednak pojęcia, że została ona już przyrzeczona innemu mężczyźnie. Andrzej Grabowski w filmie wcielił się w postać pijanego szlachcica, przesiadującego w jednej z karczm.

3. „Demon”, reż. M. Wrona (2015)

Film „Demon" przedstawia historię Piotra, który przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. Przyszły teść (Andrzej Grabowski) ofiarowuje młodej parze dom, w którym Piotr zamierza się urządzić ze swoją przyszłą żoną. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, gdy odnajduje on zakopane nieopodal domu ludzkie szczątki. Podczas przyglądania się zwłokom Piotr traci przytomność, a po przebudzeniu się odkrywa, że ciało zniknęło. Nie może też przypomnieć sobie ostatnich kilku godzin. W tym samym czasie rozpoczyna się wesele – podczas przyjęcia goście zaczynają zauważać, że z panem młodym dzieje się coś dziwnego.


4. „PitBull”, reż. P. Vega (2005)

W filmie „Pitbull" poznajemy historię policjantów z Wydziału Zabójstw w Warszawie, którzy nawiązują kontakt z osobą pełniącą rolę „sędziego” w świecie przestępców, Worwzakonnikiem. Przy pomocy policjantów chce on wyeliminować Saida, który jest odpowiedzialny za wiele porwań i morderstw ormiańskich handlarzy i ukrywa się za granicą. Wor w tym celu wybiera oficera warszawskiego Wydziału Zabójstw, Despero. Wystawia mu córkę Saida, z którą Despero nawiązuje romans. Wkrótce Said wraca do Warszawy. Grabowski w filmie wcielił się w jednego z policjantów.

5. „Na granicy”, reż. W. Kasperski (2016)

Akcja filmu rozgrywa się w Bieszczadach, gdzie zimą przyjeżdża ojciec pogranicznik z dwoma synami. Wszyscy trzej starają się ułożyć życie na nowo po niedawnej rodzinnej tragedii. Mieszkają w położonej na odludziu placówce straży granicznej. Przez cały czas szaleje tam śnieżyca oraz zanika łączność w radiostacji. Wszystko zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy do domu mężczyzn przychodzi tajemniczy nieznajomy, który ściąga na nich niebezpieczeństwo i wciąga w śmiertelną grę. Ojciec wraz synami będzie musiał podjąć decyzję jak ją rozegrać, aby przeżyć.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO