Tego głosu nie da się podrobić

Alan Rickman – słynny Severus Snape. Zobaczcie wybór najlepszych filmów z aktorem

Alan Rickman był jednym z najpopularniejszych brytyjskich aktorów. Rozpoznawalność zapewnił mu nie tylko talent aktorski, ale przede wszystkim wyjątkowo charakterystyczny niski głos, którym podbił serca fanów na całym świecie. Już będąc dzieckiem zaczął stawiać pierwsze kroki w aktorstwie. W latach siedemdziesiątych zaczął występować w teatrze i w 1977 roku zasilił szeregi Royal Shakespeare Company. Na wielkim ekranie zadebiutował rok później w „Romeo i Julii”. W 1980 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce nastąpił przełom w jego karieże za sprawą roli w „Niebezpiecznych związkach” z 1988 roku, a także występów na Broadwayu. Szybko zaczął pojawiać się w największych hollywoodzkich produkcjach, takich jak „Szklana pułapka” czy „Robin Hood: Książę Złodziei”. Nie da się jednak ukryć, że największą sławę przyniosła mu rola Severusa Snape’a w filmach z serii „Harry Potter”. Przedstawiamy pięć najważniejszych produkcji z udziałem Rickmana, które warto znać:

1. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, reż. C. Columbus (2001)

Film „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przedstawia historię tytułowego bohatera, który mieszka u swoich wujków Dursley’ów. Chłopiec nie ma najszczęśliwszego dzieciństwa i wciąż jest poniżany przez swoją rodzinę. Przyczynia się do tego zwłaszcza fakt, że czasem dzieją się wokół niego dziwne rzeczy. Gdy pewnego dnia otrzymuje list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa zwanej Hogwartem, jego życie diametralnie się zmienia. Chłopiec odkrywa, że podobnie jak jego zmarli rodzice jest czarodziejem. Wkrótce trafia do szkoły, gdzie zaczyna poznawać zupełnie mu dotąd obcy, magiczny świat. Nie wszyscy nauczyciele okażą mu jednak sympatię – zwłaszcza profesor eliksirów Severus Snape, w którego wcielił się Alan Rickman.

"Harry Potter i więzień Azkabanu"/Mat. promocyjne

2. „Szklana pułapka”, reż. J. McTiernan (1988)

„Szklana pułapka” opowiada o Johnie McClane, który przyjeżdża z Nowego Jorku do Los Angeles, żeby z żoną Holly i dziećmi spędzić Święta Bożego Narodzenia. Udaje się więc do wielkiego 34-piętrowego wieżowca Nakatomi Plaza, w którym pracuje Holly. Gdy dociera na miejsce okazuje się, że budynek został opanowany przez grupę terrorystów, którymi dowodzi bezwzględny Hans Gruber (w tej roli Alan Rickman). McClane postanawia na własną rękę uratować swoją żonę i zakładników. Rozpoczyna samotną i karkołomną walkę z grupą przestępców, która zdaje się być niemal zupełnie skazana na porażkę.

3. „Rozważna i romantyczna”, reż. A. Lee (1995)

Akcja „Rozważnej i romantycznej” rozgrywa się w XVIII wieku. Gdy umiera Henry Dashwood, jego majątek dziedziczy syn, John. Mężczyzna wówczas nakazuje opuścić rodzinną posiadłość drugiej żonie zmarłego i jego trzem córkom. Trzy panny na wydaniu, Elinor, Margaret i Marianne, przechodzą właśnie swoje pierwsze miłosne uniesienia. Ostatnia z nich jest tak pochłonięta romansem z Johnem Willoughbym, że zupełnie lekceważy względy, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył poważny zawód miłosny. Mężczyzna jednak się nie poddaje i pielęgnuje swoje głębokie uczucie wobec ślicznej Marianne.


4. „Robin Hood: Książę złodziei”, reż. K. Reynolds (1991)

Film „Robin Hood: Książę złodziei” opowiada o losach tytułowego bohatera, który jako rycerz wyruszył na krucjatę. W trakcie wyprawy trafił do niewoli, z której uratował go życzliwy Maur Azeem. Gdy razem z nowym towarzyszem Robin powraca do Anglii, na miejscu czekają go złe wieści. Jego ojciec został zamordowany, a rodzinny majątek rozkradziony. Z kolei król Ryszard Lwie Serce został wygnany ze swojego kraju. Kontrolę nad królestwem przejął chciwy szeryf z Nottingham (Alan Rickman). Co więcej, podczas wędrówki przez lasy Sherwood, Robin zostaje napadnięty przez rozbójników. Udaje mu się jednak pokonać przywódcę i  postanawia się przyłączyć do grupy rabusiów.

5. „To właśnie miłość”, reż. R. Curtis (2003)

„To właśnie miłość” przedstawia 10 historii z życia kilkunastu osób, które rozgrywają się w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Każdy z bohaterów przechodzi inne miłosne zawirowania – kochają z wzajemnością lub bez, dopiero szukają miłości, doświadczają pierwszego zakochania, albo kolejnych miłosnych rozczarowań. Chociaż większość z nich jest sobie zupełnie obca, wkrótce ich losy splatają się na lotnisku Heathrow. W filmie wystąpiły największe brytyjskie gwiazdy, między innymi Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson oraz Rowan Atkinson.

Jeśli macie już za sobą zaproponowane przez nas filmy, koniecznie obejrzyjcie poruszający dramat „High-Rise”. Zachęcamy również do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Baczyński” czy horror „Rammbock”, który dostarczy wam mocnych wrażeń.


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO