Który lubicie najbardziej?

Agata Kulesza - najlepsze filmy, w których zagrała. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról aktorki

Agata Kulesza zalicza się do ścisłej czołówki polskich aktorek filmowych i teatralnych. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i przez długi czas występowała na deskach sceny Teatru Dramatycznego. Jednym z pierwszych ważnych filmów w jej karierze była produkcja „Moje pieczone kurczaki” z 2002 roku, w którym zagrała rolę Magdy – była za nią nagradzana na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej. Z czasem aktorka stała się laureatką wielu prestiżowych nagród filmowych, w tym Orłów i Złotych Lwów. Z kolei film „Ida” z jej udziałem otrzymał Oscara. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Agaty Kuleszy, które uchodzą za najlepsze w jej karierze:

1. „Niewinne”, reż. A. Fontaine (2016)

Akcja filmu rozgrywa się zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Francuski Czerwony Krzyż w ramach akcji repatriacji gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Jedną z lekarek jest młoda Matylda Beaulieu. Do szpitala przybywa siostra z pobliskiego klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej zakonnicy, która zaczęła rodzić. Okazuje się, że wszystkie siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu, którego dokonali radzieccy żołnierze. Lekarka będzie chciała o tym powiadomić odpowiednie władze, ale spotka się z oporem ze strony sióstr. Agata Kulesza w filmie wcieliła się w rolę matki przełożonej, która zrobi wszystko, żeby wstydliwa prawda nie wyszła na jaw.

AKPA

2. „Moje córki krowy”, reż. K. Dębska (2015)

Agata Kulesza w filmie zagrała Martę, która jest 42-letnią gwiazdą popularnych seriali. Z natury jest silna i pewna siebie. Chociaż ma sławę i pieniądze, nie potrafi poradzić sobie z własnym niepoukładanym życiem. Jej 40-letnia siostra Kasia z kolei jest mężatką, ale jej związek pozostawia wiele do życzenia. Siostry nie za bardzo za sobą przepadają i nie rozumieją siebie nawzajem. W ich relacjach wszystko jednak ulega diametralnej zmianie, gdy jeden z ich rodziców zaczyna poważnie chorować. Ich zbliżenie się do siebie poskutkuje serią zaskakujących sytuacji.

3. „Róża”, reż. W. Smarzowski (2011)

Akcja filmu przenosi nas w realia 1945 roku. Tadeusz jest żołnierzem Armii Krajowej, któremu II wojna światowa zabrała wszystko. Po jej zakończeniu dociera na Mazury - poniemieckie ziemie, które po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje tam wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Róża (Agata Kulesza), która mieszka sama w gospodarstwie, nieufnie odnosi się do Tadeusza, ale pozwala mu przenocować. Mężczyzna w zamian proponuje jej pomoc. Okazuje się, że Róża zmaga się wciąż z szabrownikami, którzy przychodzą do jej gospodarstwa. Pomału między dwojgiem skrzywdzonych ludzi zaczyna się rodzić uczucie.


4. „Ida”, reż. P. Pawlikowski (2013)

Film przenosi nas w czasy Polski lat 60. Przedstawia historię Anny, która jako sierota była wychowywana w zakonie. Teraz jest nowicjuszką, która przygotowuje się do przyjęcia ślubów. Wcześniej musi odwiedzić ciotkę Wandę, która jest jej jedyną żyjącą krewną. Razem wyruszają w podróż, która pozwoli im poznać tragiczną historię ich rodziny i zrozumieć, kim tak naprawdę są. Film w wyjątkowy sposób porusza złożone sspołeczno-historyczne kwestie, rysując je wokół osobistej historii młodej kobiety. Film „Ida” dostał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

5. „Sala samobójców”, reż. J. Komasa (2011)

Film „Sala samobójców” przedstawia historię nastoletniego Dominika, który przygotowuje się do matury. Jego rodzice (Agata Kulesza zagrała matkę chłopca) nigdy mu niczego nie żałowali i dają mu wszystko, czego tylko zapragnie. Nie starają się jednak zrozumieć prawdziwych potrzeb syna. Nie zdają sobie sprawy, że Dominik ma problemy w relacjach z rówieśnikami. Nastolatek, który za sprawą swoich znajomych staje się pośmiewiskiem całej szkoły, próbuje uciec od rzeczywistości. Zagłębia się wtedy w świat gier online, gdzie poznaje Sylwię. Szybko się zaprzyjaźnia z nieznajomą, która zaczyna nim niebezpiecznie manipulować


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO