Adaptacja powieści Charlesa Dickensa

Wielkie nadzieje (1998) – najbardziej pragniemy tego, co nieosiągalne

Film „Wielkie nadzieje” w reżyserii Alfonsa Cuaróna to luźna adaptacja słynnej powieści Charlesa Dickensa, która doczekała się już wielu innych ekranizacji. Tym razem jednak akcję filmu osadzono w czasach współczesnych, a losy bohaterów poprowadzono nieco inaczej, niż w oryginalnej historii. Mimo to, produkcja z udziałem Gwyneth Paltrow i Ethana Hawke’a stawia te same pytania o to, jak duży wpływ mamy na swój los, a także o to, dokąd mogą nas zaprowadzić „wielkie nadzieje”, jakie żywimy wobec naszego życia oraz nas samych.

Tytuł oryginalny: Great Expectations
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 1998
Premiera: 30 stycznia 1998
Reżyseria: Alfonso Cuarón
Scenariusz: Mitch Glazer

"Wielkie nadzieje"/Materiały prasowe

Opis fabuły

Film opowiada o losach pewnego chłopca o imieniu Finn, który pewnego dnia spotyka skazańca ukrywającego się po ucieczce z więzienia. Przerażony tym spotkaniem chłopiec pomaga zbiegowi dzieląc się z nim jedzeniem. Dzień później Finn dowiaduje się z wiadomości, że mężczyzna, któremu pomógł, został załapany przez policję. W jakiś czas po tych wydarzeniach chłopiec idzie z wujkiem w odwiedziny do wyjątkowo ekscentrycznej pani Nory Dinsmoor. Kobieta samotnie wychowuje dziewczynkę Estellę, która jest w wieku Finna i przede wszystkim – jest bardzo piękna. Pani Dinsmoor prosi chłopca, żeby co tydzień odwiedzał ją w domu i bawił się z Estellą. Finn spełnia jej prośbę przez kolejnych kilka lat, próbując podczas wizyt zaskarbić sobie sympatię dziewczynki. Wyniosła i niedostępna Estella przez cały ten czas trzyma jednak chłopaka na dystans. Wkrótce jednak proponuje mu pójście do jego domu. Tam niespodziewanie dochodzi do zbliżenia nastolatków. Potem nagle dziewczyna znika. Finn spędzi jeszcze wiele lat na poszukiwaniu swojej ukochanej.


Zwiastun

Obsada

Anne Bancroft – Nora Dinsmoor
Ethan Hawke – Finnegan Bell
Robert De Biro – Lustig
Gwyneth Paltrow – Estella
Chris Cooper – Joe
Hank Azaria – Walter Pine
Kim Dickens - Maggie

Macie już za sobą „Wielkie nadzieje” z 1998 roku? W takim razie zachęcamy do obejrzenia innej adaptacji powieści Dickensa, filmu „Wielkie nadzieje” z 2012 roku. Polecamy też zobaczyć „Okręt” oraz „Grzeczny i grzeszny”.

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO