Prowincjonalna dziewczyna wstąpi do elity?

Vanity Fair. Targowisko próżności – w pogoni za wymarzoną pozycją społeczną

„Vanity Fair. Targowisko próżności” to adaptacja XIX-wiecznej powieści Williama Makepeace Thackeraya w reżyserii Miry Nair. Film zarysowuje obraz angielskiego społeczeństwa z okresu wojen napoleońskich, w którym najważniejszymi wyznacznikami statusu były pochodzenie oraz majątek. Wiele osób poświęciło całe życie, żeby osiągnąć wymarzoną pozycję społeczną. Jedną z nich była bohaterka filmu, która nie zważając na nic, postanowiła za wszelką cenę wstąpić na salony i zdobyć względy brytyjskiej elity. Nie spodziewała się ona jednak, jak słono jej przyjdzie zapłacić za swoje wysokie ambicje.

Tytuł oryginalny: Vanity Fair
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2004
Premiera: 1 września 2004
Reżyseria: Mira Nair
Scenariusz: Matthew Faulk/Mark Skeet

"Vanity Fair. Targowisko próżności"/Mat. promocyjne

Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w pierwszej połowie XIX wieku, czyli w czasach, w których urodzenie oraz majątek stanowiły o pozycji społecznej. Główną bohaterką filmu jest Becky Sharp, córka ubogiego malarza i francuskiej śpiewaczki. Gdy miała zaledwie kilka lat, została osierocona i trafiła do przytułku. Jako dorastająca dziewczyna marzy jedynie o tym, żeby wyrwać się ze swojego nisko położonego w warstwach społecznych otoczenia i zaznać życia w luksusie. Gdy tylko kończy szkołę dla panien Panny Pinkerton w Chiswick, Becky postanawia natychmiast zacząć wcielać swój plan w życie. Żeby wspinać się po kolejnych szczeblach drabiny społecznej, używa swojej wyjątkowej inteligencji oraz podstępów. Wkrótce udaje jej się podjąć pracę guwernantki w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Szybko zdobywa sympatię dzieci i gospodarzy, dzięki którym poznaje coraz wyżej postawione osoby. Po pewnym czasie udaje jej się zdobyć względy bogatej krewnej rodziny, na której zaproszenie wyjeżdża do siedziby brytyjskiej elity - Londynu. Po pewnym czasie Becky rozkochuje w sobie spadkobiercę majątku swojej bogatej opiekunki i go poślubia. Wiele czasu upłynie, zanim jej małżonek odkryje jej prawdziwe intencje.


Zwiastun

Obsada

Gabriel Byrne – Lord Steyne
Bob Hoskins – Pitt
Reese Witherspoon – Becky Sharp
Rhys Ifans – Dobbins
James Purefoy – Rawdon Crawley
Romola Garai – Amelia Sedley
Jonathan Rhys Meyers – George Osborne
alexandra Staden – Lady George
Brian Pettifer - Raggles

Macie już za sobą film „Vanity Fair. Targowisko próżności”? Jeśli tak, koniecznie zobaczcie świetny dramat „Kraina wielkiego nieba”. Zachęcamy również do obejrzenia filmów „Obdarowani” oraz „Pompeje”.

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO