10 wojennych filmów, które trzeba obejrzeć

10 filmów wojennych, które warto obejrzeć

Filmy wojenne to często kino budzące w widzu skrajne uczucia. Dzieła kinematografii ukazują zarówno okropieństwa konfliktu zbrojnego z perspektywy walczących żołnierzy jak i cywilów, którzy starają się przeżyć w chaotycznej rzeczywistości. Ostatnie dekady obfitowały w arcydzieła filmowe poruszające tematykę wojny. Nasz subiektywny ranking przedstawi 10 produkcji, które zapadają w pamięć i zyskały uznanie oglądających.

10. Czas Apokalipsy (1979)

Adaptacja powieści angielskiego pisarza polskiego pochodzenia Josepha Conrada pt. „Jądro ciemności”. Przenosi realia utworu literackiego do czasów wojny w Wietnamie. Kapitan Willard otrzymuje niebezpieczną misję pozbycia się zaginionego kapitana Kurtza. Film ukazuje okropieństwa wojny i jej wpływ na psychikę żołnierza.

9. Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

Syn oficera SS zaprzyjaźnia się z chłopcem żydowskiego pochodzenia. Akcja rozgrywa się w samym sercu piekła Holocaustu i prześladowań Żydów. Chwytająca za serce opowieść ukazująca realia mrocznego okresu historii ludzkości.

8. Bękarty wojny (2009)

Film w reżyserii Quentina Tarantino (Pulp Fiction, Django). Film opowiada o losach oddziału Amerykanów żydowskiego pochodzenia, którzy przygotowują zamach na Hitlera. W typowym dla reżysera stylu możemy podziwiać chociażby Brada Pitta.

Przeczytaj również - ranking najlepszych filmów akcji

 

moviesroom.pl

7. Wróg u bram (2001)

Kolejny film z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej. Wasilij Zajcew, młody radziecki snajper, staje się bohaterem miejscowej ludności. Zlikwidowania go podejmuje się Major König. W oblężonym Stalingradzie dochodzi do pojedynku na śmierć i życie dwóch strzelców wyborowych.

6. Full Metal Jacket (1987)

 

Szeregowy "Joker" Davis jest korespondentem wojennym w Wietnamie. Na własne oczy widzi konflikt od jego najmroczniejszej strony. Klasyka gatunku i dzieło ponadczasowe w wojennej tematyce.

5. Lista Schindlera (1993)

Niemiecki przedsiębiorca Schindler stara się uratować Żydów przed obozami koncentracyjnymi. Zatrudnia on w swojej firmie ponad tysiąc osób ratując ich przed śmiercią. Czarno-biały film o niebagatelnym znaczeniu i przekazie, który na długo zostaje w pamięci.

4. Przełęcz ocalonych (2016)

Trwa druga wojna światowa. Amerykanie ścierają się z Japończykami w bitwie o Okinawę. Jeden z sanitariuszy odmawia walki i zabijania wrogów. Powołuje się przy tym na moralność i zasady, którymi się kieruje.

 


3. Szeregowiec Ryan (1998)

Kolejne dzieło przenoszące nas w okres II wojny światowej. Czterej bracia Ryan uczestniczą w operacji Overlord. Trzech z nich ponosi śmierć. Ostatniego na rozkaz dowództwa ma odnaleźć specjalnie utworzony w tym celu oddział.

2. Helikopter w ogniu (2001)

Amerykański oddział otrzymuje rozkaz porwania dwóch dowódców wojsk Somalijskich. Akcja nie przebiega jednak po ich myśli i żołnierze zmuszeni są do walki o życie z liczniejszym przeciwnikiem na jego terenie. Film oparty na faktach.

1. Pianista (2002)

 

Władysław Szpilman, genialny tytułowy pianista, stara się przeżyć w targanej drugą wojną światową Warszawie. Film poruszający i szczególnie ważny dla polskiego widza. Obraz przedstawia brutalną rzeczywistość okupowanej Polski. Wielokrotnie nagradzane dzieło reżyserii Romana Polańskiego.

Filmy wojenne to dzieła, które nie każdemu przypadną do gustu. Ich tematyka i poruszane w nich zagadnienia wymagają odpowiedniego podejścia od widza, ale procentuje ono całą gamą przeżyć jakich doświadczają oglądający.

Może zainteresuje Cię też - 5 sposobów na film wojenny

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO