Opowieść o ostatnim przykazaniu

Dekalog X – zgubne pragnienie posiadania

„Dekalog X” to ostatnia część cyklu telewizyjnego stworzonego przez Krzysztofa Kieślowskiego. Scenariusz do filmu reżyser napisał wraz z Krzysztofem Piesiewiczem. Film porusza kwestię dziesiątego przykazania: „Nie pożądaj żadnej rzeczy, która jego jest”. Opowiada o dwóch braciach, którzy niespodziewanie wchodzą w posiadanie bezcennej kolekcji znaczków pocztowych i wkrótce stają się nie tylko jej właścicielami, ale również zakładnikami. W role głównych bohaterów wcielili się Jerzy Stuhr i Zbigniew Zamachowski.

Rok produkcji: 1989
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski / Krzysztof Piesiewicz

"Dekalog X"/Materiały prasowe

Opis filmu

Film opowiada o dwóch braciach, Jerzym i Arturze, których poza pokrewieństwem niewiele łączy. Poważny Jerzy cieszy się stabilną sytuacją życiową, a Artur śpiewa w zespole młodzieżowym. Wkrótce spotykają się na pogrzebie ojca, z którym nie utrzymywali bliskich relacji. Okazuje się, że odziedziczyli po nim dużą kolekcję znaczków pocztowych, które zbierał przez całe życie. Obszerne klasery natychmiast wzbudzają sensację w środowisku kolekcjonerskim i do braci przybywa prezes Związku Filatelistów. Po przejrzeniu kolekcji ogłasza zdumionym braciom, że odziedziczone znaczki są warte fortunę. Jerzy i Artur początkowo chcą sprzedać drogocenną kolekcję, ale ostatecznie decydują się pozostawić ją w rodzinie. Aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi złodziejami montują w oknach kraty i kupują tresowanego psa. Wkrótce otrzymują wyjątkowo niecodzienną propozycję.

Zachęcamy również do obejrzenia innych produkcji w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego - „Dekalogu II” i „Krótkiego filmu o zabijaniu”. Warto też zobaczyć film „Wodzirej” z Jerzym Stuhrem w roli głównej.


Zwiastun

Obsada

Jerzy Stuhr – Jerzy Janicki
Zbigniew Zamachowski – Artur Janicki
Henryk Bista – właściciel sklepu filatelistycznego
Olaf Lubaszenko – Tomek
Maciej Stuhr – Piotrek
Jerzy Turek – filatelista
Anna Gronostaj – pielęgniarka
Henryk Majcherek – prezes filatelistów
Cezary Harasimowicz – oficer policji

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO